Avokádo je prospěšné pro všechny bez rozdílu

Avokádo by mělo patřit do jídelníčku běžných lidí, sportovců, chudnúcich, těhotné a kojící ženy, vegetariáni a dokonce i děti. Obsahuje mnoho prospěšných látek, které pomohou udržet lidské tělo zdravé a v kondici.

Avokádo je velmi bohaté na kalorie a také tuky, ze které, však, jsou převážně zastoupeny především prospěšné nenasycené mastné kyseliny. Patří do kategorie potravin s nízkým glykemickým indexem, energie se uvolňuje postupně, a tak zasýtia muž na dlouhou dobu. Z vitamínů obsahuje zejména vitamíny skupiny B (včetně kyseliny listové), vitamíny C, K a E. Avokádo také obsahuje rozpustné a nerozpustné vlákniny, bílkovin, minerálů, stopových prvků, již zmíněné zdravé tuky a řadu dalších živin (beta karoten, lutein a podobně).

Pro koho je avokádo udělal?

Avokádo patří mezi exotické ovoce pocházející z oblastí Střední a Jižní Ameriky. Aktuální je dospělý, například na Floridě, v Kalifornii, Mexiku, Brazílii nebo v Kolumbii. Nicméně, stále více a více často se objeví v našich jídelních lístků lístky. Oprávněně, protože s jeho jedinečné složení pomáhá udržet pevné zdraví, ale i štíhlé linie.

Avokádo je vhodný opravdu pro všechny, i když někde se můžeme setkat s názorem, že je určen především pro ženy. Je to tak? "Avokádo je jedním z nejlepších potravin, a je vhodný pro muže a pro ženy. A klidně i pro děti. Muži, nicméně, raději dát přednost jiné tuky, takže možná to je důvod, proč jsme se setkat s tímto tvrzením. A avokádo může být velmi dobře použit i pro přípravu skvělé jemné pečivo s hořkou čokoládou, které mají přednost ženám," odpovídá na otázku, známý výživový poradce Dušan Plichta.

Hlavní důvody, proč se vyplatí konzumovat avokádo:

  • kvůli jeho nízkému glykemickému indexu i do zastoupení živin, pomáhá v zhadzovaní přebytečné kilo (i přes vyšší obsah kalorií)
  • karotenoidy (např. lutein) jsou důležité antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům (lutein zabraňuje vzniku šedého zákalu, ale také chrání proti kardiovaskulárních chorob)
  • antioxidanty: vitamin C a E, které jsou prospěšné pro lidské kůže a není úplný retard stárnutí
  • pomáhá snížit vysokou hladinu cholesterolu v krvi a tím předcházet kardiovaskulárním onemocněním
  • je bojovník proti zánětům (např. proti artritidě), protože obsahuje fytosteroly, karotenoidy, nenasycené mastné kyseliny (zejména omega-3)
  • to je užitečné v regulaci hladiny cukru v krvi
  • má protinádorové vlastnosti, díky bohaté složení antioxidantů

Vařit s avokádem

Pokud máte chuť na výborné jídlo, kde je hlavní ingredienciou jen avokádo, vyberte si z následujících receptů:

Avokádovo-mangový salát s lososem

Těstoviny s avokádem

Pikantní guacamole s koriandrem

Více chutné recepty lze nalézt v sekci Recepty.

Napsat komentář