Běh do kopce jako součást HIIT cvičení

Nemáte na běh času? Zkuste vysoce intenzivní intervalový trénink do kopců.

HIIT je v současné době velmi populární, protože většina z nás je zcela odstraněny. Nejedenkrát jsme se pokusili zkrátit i čas, který máme určen na cvičení. Zároveň chceme, aby se udržet nebo dokonce zlepšit váš stav. Proto je HIIT hit. Střídající intenzivní intervaly s fází nižší intenzity je skvělé pro budování vytrvalosti, ale také spalování tukových zásob. HIIT může být použit pro více sportů. Jedním z nich je i běh.

HIIT je nejen pro pokročilejší

Většinu času, vysoce intenzivní intervalový trénink doporučuje více pokročilé. Fitness trenér Vlado Scribe, je však jiného názoru. "Intervalový trénink doporučuji i pro začátečníky. Nicméně, oni musí dostatečně trénovat kondici a zdravotní stav. Pro začátečníka s váhou 30 kilogramů je také rychlá chůze do kopce na intenzivní fyzické cvičení. Osobně HIIT doporučuji dospělé, když mají málo času," říká ze zkušenosti trenér a dodává, že HIIT spolu s rozcvičkou a vyklusaním trvá až 30-40 minut.

Kromě toho, že HIIT šetří čas, přispívá k budování vytrvalosti a spalování tukových zásob, je také vhodné školení. Koneckonců, sport by neměl být běžné, ale je důležité, aby sportovec vnitřně setkal a snaží se vrátit příští. Nicméně, tam je také další plus. "Vytrvalostní běžci, kteří dělají stovky kilometrů za měsíc, si to nastavit v těle hladinu stresového hormonu kortizolu. To způsobuje ztrátu svalové hmoty, útlum, únava, a dokonce i pokles sexuální touhy. Při intenzivní výcvikové a také HIIT se tvoří růstový hormon, který má přesně opačné účinky," vysvětluje Vlado Písař, který má desítky běžeckých závodů. To znamená, že pokud se rozhodnete zařadit HIIT do běžecké tréninky, to bude mít pozitivní vliv na produkci hormonů.

HIIT a běžet do kopce

HIIT trénink je založen na chování intenzivních a méně intenzivních fází. Délka těchto intervalů závisí na fyzické zdatnosti a cíle běžců. S pribúdajúcou kondíciou intenzivní fáze prodlužuje a naopak, doba odpočinku kratší.

HIIT může uplatnit nejen v běhu po rovině, ale i do kopce. "Někde jsem četl, že běžec, který beháva v kopcích, nemusí dělat v podstatě žádné jiné rychlost a silový trénink. Osobně si myslím, že je to pravda. Při spuštění, během které striedate běh do kopce běh z kopce a na rovině, tělo (srdce) pohybuje přirozeně na různé druhy zatížení," vysvětluje fitness trenér a dodává, že pokud budete mít trochu času pro spuštění, najít najstrmší kopce v okolí v takové délce, že poté, co běžel po dobu delší než 30 sekund. Pokud nemáte k dispozici, nebo je venku počasí, využijte schody.

Tréninkový plán bude následující:

  • warm-up v podobě rozklusania, dynamický strečink a bežeckej abeceda
  • běh do kopce v délce trvání 30 sekund na maximum, 90 sekund pomalý poklus kopce, tam jsou 4 intervalech a s pribúdajúcou kondíciou mít tento způsob 15-16 minut dvakrát týdně
  • poslední vyklusanie a statický strečink

Nevíte jak by to mělo vypadat doma, strečink a běh abecedy? Podívejte se na naše videa:

Doporučujeme vám, abyste přečtěte si: Jak běhat, když chci zhubnout

Připraveno ve spolupráci s kondiční trenér jednu hodinu Vladom Zákoníci z www.bezeckytrener.sk

Anketa Jak často behávate?

1 krát za týden 2 – 3 krát týdně Více než 3 krát týdně

Celkem hlasů: 76

Napsat komentář