Cvičení pro celý mozek

Téma mozkových hemisfér mě zajímá již několik let. Několikrát jsem se s ní setkal v rámci svých studií, zaujalo mě, ale nebyl jsem schopen si pamatovat informace v dlouhodobém horizontu.

Byly to pro mě zajímavé, ale nudné informace. V učebnicích obecné psychologie bylo téma stavba mozku, která je popsána jen stručně, po které následovalo rozdělení funkcí mozkových hemisfér. Vždycky jsem pookriala mě k této teorii je spojen s praktickým využitím. Během studia arteterapie a různé kurzy, dokonce jsem karty více praktických informací a také způsoby, a cvičení na harmonizaci a sladění hemisfér, já bych se s vámi chtěla v tomto článku podělit.

Dnešní svět je zaměřen spíše na levou hemisféru: jsme především činnosti, jako je čtení a psaní, práce s čísly, v myslích převládá logika, myslíme lineárně a analyticky. Pravá hemisféra, umeleckejšia část mozku, a zároveň neustále pracuje, ale při výše uvedených činnostech, hraje první housle vlevo.

Daniel H. Pink popisuje v knize úplně nová mysl, své zkušenosti, když v rámci výzkumu se podíleli na vyšetření mozku na jednom z najdokonalejších přístroje magnetická rezonance (fMRI). Mám různé úkoly (zazpívat, uhodnout hádanku, poslouchat vtip, řešit puzzle), a také ukázal sérii fotografií lidských tváří, situací a jevů, což způsobuje řadu emocí.

Při testování měl možnost se dívat na svůj mozek na obrazovce mimo zařízení. Zadaný úkol byl vnímán jako velmi jednoduché a při testování necítil nic výjimečného, na obrazovce, nicméně, se konala živé vystoupení. Viděl váš mozek, který se měnil jako počasí mapy, v závislosti na tom, která část mozku byla aktivní.

Pravé a levé

Pink říká, že naše mozkové hemisféry neustále pracovat společně, a není možné pracovat jen jeden a druhý je vypnutý. V téměř všechno, co děláme, hrát roli obě poloviny mozku, avšak některé oblasti jsou při provádění různých funkcí aktivněji než ostatní. Obě hemisféry pracovat společně, ale každý má jinou specializaci.

Jednou z funkcí našeho mozku je, že je kontralaterálna, to znamená, že každá polovina mozku řídí opačnou stranu těla. Levá hemisféra ovládá pravou polovinu těla, pravá hemisféra levou. Když jsme se udělat ten pohyb pravou rukou nebo pravou nohou, pohneme hlavy doprava, i když jsme se udělat pohyb očí doprava, větší aktivita mozku je zaznamenán v levé hemisféře a naopak.

Při pohledu z okna nebo kresba na papíře, neznamená, že pohŕdame prednášajúcim profesor, ale spíše to, že potřebujeme dát prostor jinému světu. Většina lidí má spíše dominantní levou hemisféru, protože jsou praváci a na pravé ruce dělají většinu denních činností od čištění zubů přes jedení a psaní pro ovládání počítačové myši. Navíc, v západních jazycích čteme a píšeme zleva doprava, pohybu ruky a oka v těchto aktivitách budeme v pořádku, a tak znovu namáhame více levou hemisféru.

Když si představím stále přetrvávající způsob vzdělávání, ve kterém žáci většinu času sedí v lavici, poslouchat výklad učitele, písemné poznámky, vzpomínám si na únavu, což jsem tedy strávil hodiny ve škole cítí. Díval se z okna, čmáranie na papíře nebo "off" a odstranění do říše vlastní fantazie neznamená, že student pohrdá prednášajúcim, ale spíše to, že je třeba dát prostor do jiného světa, možná "pravohemisférovému".

Na to, aby se naše polokoule a sami sebe do stavu rovnováhy, je dobré do svého života začlenit aktivity, které odľahčíme vlevo, většinou více zaťažovanú hemisféru, a navzájem pravdu. Můžeme jednat s uměleckou činností, kreslit, hrát na hudební nástroje, věnovat se tvůrčí psaní, tanec, pohyb a cvičení, například pouze oči.

První pomoc

Mnoho cvičení na harmonizaci mozkových hemisfér je na základě zákona z kontralaterálnej vlastnosti našeho mozku. Stejně jako v těle je kríženiu (pravá hemisféra ovládá levou polovinu těla a vlevo a vpravo), stejně se na ty cvičení, které používají jednoduché symboly, které v sobě kříží obsahovat. Je to ležatá osmička: symbol nekonečna a písmeno X. Tato cvičení jsou velmi jednoduché.

Nekonečno na papíře

Ležatú osmičku můžeme kreslit na papír. Čerpáme ji na maximum, používáme minimálně formátu A4, můžeme také použít tabule. Uprostřed osmičky máme od středu jeho těla, osmičku jsme začít kreslit na libovolnou stranu. Tužku drží oběma rukama. Očima pozoroval místo, na které jste právě kreslíme, a tak také očima kreslíme osmičku. Několikrát osmičku obkreslíme.

Nekonečno v pohybu

Spojíme dlaně vaší ruky, paže natáhnout před sebe a ve vzduchu před sebou kreslíme velkou ležatú osmičku. Těšíme se na ruky a oči sledovat pohyby rukou. Několikrát zopakoval.

Nekonečno oči

Ležatú osmičku kreslíme pouze oči. Hlavou nehýbeme, a pohybovat pouze očima a osmičku opět se snažíme udělat maximum. Opakujeme slova několikrát. Toto cvičení je prospěšné pro naše oči, když jsou unavení, nebo v nich cítíme strnulost, například při práci na počítači.

Písmeno X na papír

Na papír nakreslíme písmeno X tak, že značku spojíme horní roh s levým dolním a levý horní s pravým dolním. Papír zavěsil do výšky vašich očí, například na zdi, na tabuli, nebo magnet na lednici. Cvičení spočívá v tom, že obě oči se dívají do středu X, do bodu pretnutia dvě rovné čáry.

Písmeno X s očima

Oči kreslíme úhlopříčky ve tvaru X, můžeme také nakreslit písmeno X, které je rámováno ve čtvercové rozložení. Také, jako v ležatej osmičke, uděláme X tolik, ale nehýbeme v hlavě, jen oči.

Tleskat kříž

Jistě si pamatujete z dětství tleskání ve dvojicích. Každý zatlieska sám, pak následuje tlesknutie společně křižují tlesknutie, druhý kříž, tlesknutie, paralelní spolu s oběma rukama, pouhá tlesknutie a spolu s křížem. Toto cvičení vzbuzuje v lidech radost a obvykle doprovází smích. Dospělí chvíli to trvá, než si uvědomíte, jak tato hra vlastně hraje, pak připomenout, a oni na oplátku, děti. Zkuste to. Zeptej se někoho dospělého nebo dítě, ať si s tebou hrát. Pokud parťák na kapavku lze provádět jen ve vzduchu nebo na zeď sami.

Zajímavá situace nastane, když narazíte na čtyři, a vše, co chcete tleskat. V tom případě stojí v kruhu (možná dříve štvorčeka), dvě a dvě naproti sobě (spolu tleskat jejich těch, kteří stojí naproti sobě a tleskat odkaz tak, že budete otáčet je. Pokud v jednom páru oceňuje každý sám, ve druhém tleskat jejich spolu atd., Zatímco i když to bude trvat, dokud zohráte, ale pak to stojí za to.

Dvě ruce, dvě možnosti

Pro více cvičení na vyrovnání hemisfér jsou ty, pro které děláme každé straně je něco jiného.

Jeden z cvičení, víme všichni z jeho dětství. Jednou rukou si búchame hlavy a druhý si víří hladíme bříško. Další možností je, že každá ruka kreslí ve vzduchu jiný tvar, např., jeden čtverec a jeden kruh (nebo cokoliv jiného).

Všechny tyto cvičení jsou velmi jednoduché. Stačí vybrat ty, které se vám líbí, a provádět je pravidelně, a to zejména, když máte pocit, že jste unavení nebo přetížení z jednostranné činnosti. Jsou velmi vhodné také pro děti. Neměli bychom však, aby jim někdo nutí, je to, že to byla hra a zábava. Tato cvičení také "vypnout" naše myšlenky, protože pozornost je zaměřena na cvičení. Například, zkuste dělat osmičku oči a myslet při tom na to, co vařit na oběd. To nepůjde.

Bilance

Výše uvedené cvičení jsem učit jako první pomoc, kterou můžeme poskytnout sami v okamžiku jednostranný preťaženosti. Nicméně, oni jsou jen kapky v moři. Možností, jak získat větší rovnováhu mezi hemisférami (a v životě), je hodně. A možná ani nejde o mozkové hemisféry. Prostě pracovat tak, jak by měli, a naše debata o jejich vlastnosti, jejich zájem. Možná je to pouze na rovnováhu.

Když se podíváme na teorii hemisfér z jiného letadla, a jeden uznává, že nás může k něčemu inspirovat, pak mě nutí k myšlence, která nás vede k rovnováze mezi dva různé světy, různé, a více kreativity. Já nechci mluvit za své mozku, ale myslím si, že kreativity a učení jsou prospěšné. Pokud se mýlím, tak je váš mozek je mi líto.

Doporučené čtení: 5 potravin, které nakopnú váš mozek

psychologie.cz

Napsat komentář