Funguje sodíku v minerálke na vaše tělo?

Už máte svou oblíbenou minerálku? Pokud ano, jaká kritéria zvolit?

Pokud jste péči o tom, jak mohou být některé minerály v těle prospěšné, přečtěte si více o sodíku a jeho výhody.

Proč je důležité sodíku

Sodík (Na) je součástí minerální vody. Jeho hlavní funkcí je regulování distribuce tělesných tekutin a acidobazické rovnováhy (pH). Optimální voda by neměla obsahovat více než 200 mg sodíku v 1 litru. Vody s vyšším obsahem sodíku, jsou vhodné pouze pro podmínky týkající se zvýšené ztráty tekutin a minerálů. Je to hlavně pro zvýšení potení – máte-li do kopce fyzickou práci, když tam nebo byli v sauně. Sodík je ve formě svého kationtu jeden z nejdůležitějších pilířů zdravého vnitřního prostředí organismu.

Co se stane, pokud nemáte dostatek sodíku?

V nepřítomnosti sodíku, což může nastat zejména při dehydrataci těla, se objevují svalové křeče a celková slabost. Nadbytek sodíku je naopak zodpovědný za vysoký krevní tlak a vyšší zátěž ledvin. To je způsobeno tím, že zadržuje vodu v těle a může být způsobeno také v rozvoji edému. Pacienti s vysokým tlakem krve by se proto nemělo pít minerální vody s vysokým obsahem sodíku.

Kolik sodíku v těle může trvat

Doporučený denní příjem sodíkových iontů je pro dospělého člověka 2, max 2,5 gram (odpovídá asi jedné kávové lžičky soli). Nicméně, průměrný denní příjem sodíku u nás kolem 5 až 10 g (v USA také vzhledem k rychlému občerstveniu lidi příjmy dokonce až 18 g sodíku za den).

Normálně jsme se sodík z chloridu sodného, řekněme kuchyňské soli. Sůl konzumujme bez vás ocení. To je skryté ve většině potravin. Velké množství lze nalézt v údeninách, sýry, instantní jídla (kde je navíc přítomen ochucovadlo názvem glutaman sodný), konzervované zelenině či ve slaném snacku (chipsy, tyčinky).

Při výběru minerální vody, přečtěte si štítek a porovnat množství sodíku a minerálů. Minerální voda Budiš je číslo JEDNA na Slovensku, a to zejména proto, ideálně doplňuje denní potřebu minerálů, které tělo potřebuje.

Zdroj foto: pixabay.com

Lidé, kteří si přečetli tento článek, a obává se také o:

Čo si všimnúť na etikete minerálky?Čeho si mohou všimnout na etiketě minerální vody?

Máte své oblíbené, po kterém vždy siahnete, nebo pokaždé, když jste si vybrat?

Prečo treba piť minerálky s mierou?Proč je nutné pít minerální vody s rychlostí?

Stejně důležitá je vyvážená strava, je nutné dávat pozor i na vyvážený pitný režim.

Tipy, ako zostať dokonale hydratovaníTipy na to, jak zůstat dokonale hydratované

Lidské tělo je z velké části skládá z vody. To je naprosto zásadní pro život a pro zachování hydratace.

Autor článku janka@chytrackova.skJanka Chytráčková

Mám rád chutné jídlo. Tečka. Je to láska na celý život a nestydím se za to 🙂 Jsem Ambasádorka nadace Jamie Oliver na Slovensku. Byl jsem organizování celosvětové oslavy zdravé a chutné jídlo k Food revolution day. A můžete mě vidět i na Gurmánské feste, které jsem otevřená na Hlavním pódiu. Jsem přesvědčen, že díky zdravé stravování a cvičení může být každá žena krásná a sebevědomá. Klikněte na mé stránce a zjistěte, jak vám mohu pomoci s budování vaší osobní značky. Že se vám tato show byla vynikající. Protože si zasloužíte. http://www.jankachytrackova.sk Další články od autora

Napsat komentář