Jsme Kysucké na kole. Tipy pro velké cesty

Kysuce jsou známé pro čisté přírody, spousta muzeí a památek, ale především těžké zimy s hodně sněhem. Využijte proto babí léto a dopřejte si skvělé zážitky na kole.

Kysucká cesta ve směru na Nové san francisco

V roce 2012 otevřena nová cyklostezka, která začíná v Krásné nad Kysucou a končí u sportovního centra v Nové Bystrici. Trasa je dlouhá 20 km a lze ji zvládnout začátečníky, děti a cyklovozíky.

Mapa cesty

Po startu z Krásné nad Kysucou půjdete po asfaltové silnici směrem na Staré Místa. Tam se dáte pod mostem vlevo na Nová Sedadla a hlavu po cyklochodníku. Asfaltové silnici mezi Staré a Nové Bystrice, má 6,5 km a mírně stoupá. Vede podél řeky Bystrica a lemování je krásná příroda. Díky nenáročnosti a bezpečnosti je tento výlet vhodný i pro rodiče s dětmi. Kromě toho, po cestě můžete zastavit na hřišti. Jeden se nachází ve Staré Bystrici, v blízkosti zrekonstruované centrum a další v Nové Bystrici, které je součástí sportovního areálu. Pokud si myslíte, že jste na kole ještě co-to zvládnete, můžete od Nového Bytsrice pokračovat k vodní nádrži, kolem které vede značená cyklotrasa.

Vodní nádrž Nová Bystrica

Vodní nádrž byla postavena v 80. letech. let minulého století a slouží jako spádové pro pitnou vodu. Hloubka vody dosahuje až 50 metrů. 30 km dlouhá, středně náročná trasa kolem vodní nádrže bude fascinovat vás s jeho dech beroucí přírody.

Mapa trasy

Cesta začala v obci Nová Bystrica. Když jsme šli z vesnice, jdeme do mírného stoupání šotolinovou lesní cestu, která se nepravidelně střídá s tím, že asfaltové silnici. Celá trasa je stále obmieňa – jednou nahoru, jednou dolů. V některých částech této části se můžeme těšit na krásný výhled na vodní nádrž. Když jsme přišli na křižovatku, která poukazuje na Oravské Lesní, nebudeme odbáčať, ale půjdeme stále rovně. Brzy poté, ocitneme před kostelíku Riečany. Předtím nás však čeká strmější kamenistý z kopce. Když dorazíme na kostolíku, můžeme relaxovat. Zde je kabiny a přes přední tyče, můžeme nahlédnout do interiéru kostela. Tady stojím, ministerstvo školství, kde si můžeme přečíst něco o vodní nádrži a o historii spojené s výstavbou přehrady. Od kostela pokračuje většinou asfaltová stezka, a vede kolem poslední rameno vodní nádrže. Výsledkem bude důstojníci s rampou, která se nachází v priehradnom zdi. Od tohoto bodu se vrátíme na Nové san francisco jen krátký kopeček.

Od Stará Bystrica do Kysuckého Nového Města

Na cestě po Kysuciach, konkrétně po této trase, čeká nás mnoho památek a krásnou přírodu. Můžeme svézt do Vesnice, nebo zastavit v kaštieľoch nebo v kapli. Cesta je bez větví, dlouhá 45 km a obtížnost je náročná.

Mapa trasy

Začneme v obci Stará Bystrica ve směru Radôstky. Přes most překročíme řeku Místa a asi 10 km stoupání proti toku řeky Radôstky. Když jsme konzumovat na pravé straně kříže mezi lipami, stoupání končí. Jsme se dostali na kopec a můžeme vychutnat krásný výhled a odpočinek. Po zbytek vysadneme na kolo a začínáme prudce klesat. Pro Kubíkovou úmluvy snižuje, ale stále klesáme až k rozcestí v Belá. Pak si můžete výlet zpestřit směrem na Terchovú. Když odbočíte na křižovatce vlevo. Můžete jít do Vrátné doliny a podívejte se na sochu Juraje Jánošíka. Nicméně, pokud se chceme dostat do Kysuckého Nového Města, odbočit vpravo podél toku Varínky přes Belú, Strážu a Krasňany. Pokud chcete výlet plošší a památky, o půl kilometru dále se nachází the manor house. Nicméně, my budeme pokračovat a po 2 km dorazíme k Nededze. Tam jsme odbočit vpravo z hlavní silnice na Kotrčinej Štěstí. Nicméně, když půjdete rovně, po cca 3 km se dostanete do Tepličky nad Váhom, kde si můžete prohlédnout múmiu Byl Bosniakovej. Jsme ale odbáčame pravdu a my Kotrčinej Lúčky, kde opět mírné stoupání. Pro pohostinstvom odbočit vlevo do kopce směrem ke kostelu, kde odbočíme vpravo na lesní cestu. Mírné stoupání až do kaple. To nás čeká sjezd po makadamom vysypanej cestu až na Dno Vadičova. Tady můžeme relaxovat a vychutnat si krásný výhled na celý hřeben Ľadonhory a Stieň. V Dolní Vadičove odbočit vlevo na silnici ve směru z Kysuckého Nového Města, kde je další zámek s expozicí muzea kysucké.

Zdroj foto: unsplash.com Matt Lee Lidé, kteří si přečetli tento článek, a obává se také o:

Na bicykli po gemeri. aké cyklotrasy ponúka?Na kole po Gemer. Co cyklistika může nabídnout?

Vysadnite na kolo a objevte krásy regionu Gemer s cyklotrasami, které jsme pro vás připravili.

Na bicykli po šariši. aké cyklistické trasy ponúka?Na kole po Šariš. Co cyklotrase nabízí?

Pokud máte rádi tam, ale konvenční cestovní ruch nejsou a také se jim nelíbí, zavřete jej v tělocvičně, pojďte s námi na kole.

Na bicykli po liptove. tipy na skvelé trasyNa kole po regionu Liptov. Tipy pro velké cesty

Prosím, ujistěte se, že máte nezapomenutelný výlet plný nových zážitků.

Napsat komentář