Vlak intervalovo. Budete štíhlejší a v kondici.

V intenzivní fáze intervalového tréninku získá tělo energii zejména ze sacharidů, v mírné jde po tukových zásob. Krátký trénink končí, ale spalování tuků pokračuje, a to trvá hodiny. Kromě toho, intervalovým trénink posiluje srdce a buduje vytrvalost. To stojí za pár minut úsilí, není to?

Interval training byl původně používán především pro profesionální sportovce, kteří potřebují pracovat na kondici. V současné době je předmětem zájmu pro všechny ty, kteří chtějí být štíhli, zdravé a v kondici. Pár minut, které jsou založeny na kombinaci vysoce intenzivní fáze a přesídlení, nebo pomalu intervalech, bohatě nahrazuje hodin aktivity ve střední intenzitě.

Jaký je názor vědců?

Zdraví pozitivní aspekty intervalového tréninku na organismus člověka neustále, příliš mnoho odborníků. Jaké jsou výsledky? Intervalový trénink je právem považován za jednotku spalovat tuk a budovat vytrvalost. Podílí se na udržení zdraví kardiovaskulárního systému. Pár minut třikrát týdně je účinnou prevencí proti vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Tato skutečnost je potvrzena také ve studii, vědci z McMaster University v Kanadě. Pod vedením Marka Rakobowchuka sledovali dobrovolníci, kteří se podíleli na niekoľkominútový intervalový trénink tři dny v týdnu a jednotlivců, kteří se věnují pětkrát týdně 40 až 60 minut kardio cvičení při střední intenzitě. Vědci zjistili, že šest týdnů intervalového tréninku (sprint) má stejně pozitivní účinky na cévy, jako klasické aerobní aktivita delšího trvání. To znamená, že lidé mohou čerpat stejné kardiovaskulární výhody z krátké, intenzivní formy cvičení jako z dlouhodobé aktivity ve střední intenzitě.

Co si o tom myslet trenér?

Výzkumy hovoří jasně. Dobře provedený intervalový trénink je přinejmenším stejně účinné jako dlouhodobé aktivity ve střední intenzitě. Šetří čas intervalového tréninku se používá v mnoha sportech, zatímco něco jako nuda nebo rutinní stupně. Otázkou je, zda je vhodný opravdu pro všechny. "Intervalový trénink doporučuji spíše mírně pokročilé cvičencom. Jistě, že nebude provádět začátečníky, pokud ano, v některých vhodně upravené podobě. Na druhou stranu, je vhodný pro ty, kteří chtějí zlepšit své vytrvalostní schopnosti, nebo zlepšit výkon na různých závodech, například běh na 10 km, půl maraton, a tak z toho vyplývá, že by mělo být součástí tréninku běžců a vytrvalostní sportovce," vysvětluje fitness trenér Michal Patakyové.

Pár dobrých tipů, jak začít

To zní až příliš jednoduše. Pár minut několikrát týdně. To ještě může zvládnout každý. Pro trochu driny jeskyně tak mnoho výhod. Jednoduše skvělé. Pokud máte mysli podobné myšlenky (já jsem nebyl výjimkou), praxe vás přesvědčí o přesném opaku. Zkuste dát do intervalového tréninku nejvíce a na vlastní kůži (lépe řečeno, svaly), aby ujistěte se, že intervalový trénink je žádná maličkost.

Naučit se pracovat se svým tělem rychleji a efektivněji je pomalý a postupný proces. Zázraky na počkání, nebo v tomto případě, není. Postupujte podle smyslu, a to zejména respektovat vaše limity by měly, zejména začátečníky. Je také fitness trenér Michal: "Pro úplné začátečníky, je vždy lepší se nejdříve zúčastnit jednotnou metodu, a pak je časová prodleva, protože oni jsou více náročné. Samozřejmě, to také závisí na vaší současné úrovni fitness a z cílů, které chce člověk dosáhnout."

Ještě předtím, než intervalový trénink uděláte, přemýšlejte o vhodné druhy aktivit. Vyberte to, které se přirozeně inklinujete a, samozřejmě, to, co je pro vás nejdostupnější. Intervalový trénink lze použít při běhu, cyklistice, in-line bruslení, cvičení na steperi nebo rotopedu. Zavedení dopřát warm-up ve střední intenzity v trvání asi 10 minut, což umožňuje aerobní procesy. Pak postupujte podle doporučení Michael: "Vhodné by bylo se držet osm až dvanáct intervalech. Školení by mělo v praxi vypadat takto: 8 až 12 krát dvě stě metrů (jeden dvestovka trvá přibližně 45 až 75 sekund) s intervalem odpočinku o 90 až 120 sekund. Samozřejmě, délky úseků, počet opakování a tempo můžeme upravit podle zvyšující výdrž a cílem školení. Pokud nemůžete vyrovnat se s tím, CO, KOLIK, A JAK, požádat o pomoc z fitness trenér, který vypracuje intervalu trénink na míru."

V praxi to bude vypadat takto:

Po počáteční rozohriatí následuje samotný trénink ve složení:

1. interval – sprint 200 m (výkon rozložíme na 45 až 75 sekund), přestávka 90 až 120 sekund (chůze, velmi pomalý poklus)

2. interval – sprint 200 m (výkon rozložíme na 45 až 75 sekund), přestávka 90 až 120 sekund (chůze, velmi pomalý poklus)

3. interval – sprint 200 m (výkon rozložíme na 45 až 75 sekund), přestávka 90 až 120 sekund (chůze, velmi pomalý poklus)

4. interval – sprint 200 m (výkon rozložíme na 45 až 75 sekund), přestávka 90 až 120 sekund (chůze, velmi pomalý poklus)

5. interval – sprint 200 m (výkon rozložíme na 45 až 75 sekund), přestávka 90 až 120 sekund (chůze, velmi pomalý poklus)

6. interval – sprint 200 m (výkon rozložíme na 45 až 75 sekund), přestávka 90 až 120 sekund (chůze, velmi pomalý poklus)

7. interval – sprint 200 m (výkon rozložíme na 45 až 75 sekund), přestávka 90 až 120 sekund (chůze, velmi pomalý poklus)

8. interval – sprint 200 m (výkon rozložíme na 45 až 75 sekund), přestávka 90 až 120 sekund (chůze, velmi pomalý poklus)

Napsat komentář